Sākumlapa | Lapas karte
Aktualitātes
Reitings
Kalendārs
VICTOR LATVIA U17 Int.
Latvijas izlase
Gada balva
Latvijas čempionāts
Latvijas komandu čempionāti
Latvijas kauss jauniešiem
Senioru tūre
Seniori
AirBadminton
Dokumenti
Latvijas statistika
Kur spēlēt badmintonu?
Spēles noteikumi
Spēlētāji
Foto (Inbox.lv)
Bildes (arhīvs)
Noderīgas lapas
Par badmintonu
Tiesnešu komisija
Svarīgākie dokumenti
Badmintona noteikumi (latv)
Badmintona terminoloģija
Mācību materiāli
Galvenā tiesneša ziņojumi
Tiesnešu komisijas sēdes
Umpire Latvia
Treneru komisija
Atlētu komisija
Reitinga komisija
Valde
Antidopings
Shuttle Time
Badmintons 15 minūtēs
Par federāciju
Veikals
Atbalstītāji
Victor
Evelatus
Rimi Olimpiskais centrs
Citro
Abrands
Inbox.lv
Fisher
Vitamin Performance
Masterprint
Xjeans
Zelta Rieksts
SIA Ankravs
Partnerība
Latvijas Olimpiskā komiteja
Latvijas Sporta federāciju padome
Badminton Europe
BWF
Tiesnešu komisija

Par tiesāšanu un tiesnešu veidiem

Badmintons, tiklīdz tas no svētdienas hobija ir kļuvis par nopietnu aizraušanos, nav iedomājams bez savstārpējās sacensības. Neatkarīgi no tā vai mēs spēlējam līdz 21, vai jebkuram citam  rezultātam, nepieciešams skaitīt punktus. Lai to būtu vieglāk izdarīt, talkā nāk badmintona noteikumi, kuros ir noteikta ne tikai spēles kārtība, bet arī ierobežojumi un aizliegumi, savukārt, sekot līdzi noteikumiem un notikumiem sacensību laukumā palīdz sacensību tiesneši.

Badmintonā ir sekojoši tiesneši:

  • Sacensību galvenais tiesnesis (angliski Referee) – persona, kura kopumā atbild par secensībi norises kārtību, to sportisko garu, noteikumu ievērošanu gan treneru, gan spēlētāju, tiesnešu un tehniskā personāla ētikas kodeksa ievērošanu, un vēl vairums lietām.
  • Paaugstinājuma tiesnesis jeb laukuma tiesnesis (angliski Umpire) – atbild par spēles gaitu sacansību laukumā, rezultāta skaitīšanu, noteikumu ievērošanu, atbilstoši badmintona noteikumu prasībām.
  • Serves tiesnesis (angliski Service Judge) – atbild par pareizas serves veikšanu, citiem vārdiem sakot, aizsargā serves uzņēmēju, atbilstoši noteikumu prasībām, kā arī papildus uzdotām funkcijām.Gan paaugstinājuma tiesnesis, gan serves tiesnesis ir savstarpēji aizvietojami.
  • Līnijtiesnesis (angliski Line Judge)– atbild par vienas noteiktas līnijas vai vairāku laukuma līniju  uzraudzību badmintona bumbiņas piezemēšanās laikā. Vienas spēles laikā gar laukumu kopumā var būt līdz pat desmit tiesnešiem.

Augstāka līmeņa sacensībās papildus iespējama arī tehnikā delegāta klātbūtne (angliski Technical Delegate), kurš uzrauga dažādas lietas, piemēram sponsoru reklāmu izvietošanu, televīzijas translāciju niansēm, dažādām organizatoriskām funkcijām un to nozīmē Pasaules vai Eiropas badminton federācijas.

Kā kļūt par badmintona tiesnesi

Atbilde ir ļoti vienkārša – ir jābūt gribēšanai, citiem vārdiem  sakot, interesei par badmintonu un tiesāšanu. Citu ierobežojumu nav. Visbiežāk spēlētāji, sākot mazāk piedalīties sacensībās, pievēršas tiesāšanai vai trennēšanai.

Vēloties kļūt par jebkura veida tiesnesi, personīgā spēlētāja pieredze ir tikai priekšrocība.

Jebkurš spēlētājs var veikt tiesneša funkcijas, jo visi taču zina badmintona noteikumus galvenajos punktos, bet nianses ar laiku var izzināt un iemācīties.

Tiesnešu attīstība

Lai kļūtu par sacensību tiesnesi ir jābūt interesei – tas attiecas uz visām pozīcijām.

Runājot par laukuma tiesnešiem vai līnijtiesnešiem, ieteicams gūt pieredzi katrā no šīm pozīcijām. Jauniešiem, kuri paši ir spēlētāji, pamēģinot savus spēkus, spējas un atbildību līnijas tiesneša lomā, tā ir pieredze, un ļoti bieži arī pirmais solis savā ceļā pa tiesnešu izaugsmes kāpnēm.

Tātad, tas nav nekas sarežģītāks, kā 1, 2 un 3.

Tiesnešu attīstība

Visi nacionālā līmeņa tiesneši var gūt savu pieredzi starptautskā līmeņa turnīros, tai skaitā mūsu pašu organizētos Future Series līmeņa Latvia International turnīros.

Sacensību laikā tiek veikta arī tiesnešu vērtēšana, pievēršot uzmanību spēles kontrolei, sākot no spēles protokola saņemšanas brīža un beidzot ar rezultāta paziņošanu, nepieciešamības gadījumā arī parakstot spēles protokolu, ja spēles laikā ir bijis kāds reportējams notikums.

Lai veiksmīgi piedalītos starptautiskajos turnīros, nepieciešams ir apmeklēt Badminton Europe (BE) rīkotos tiesnešu kursus, jo tikai pēc to apmeklējuma var pieteikties uz BE akreditēta tiesneša eksāmenu. Un, tā turpinot, soli pa solim doties savas pieredzes virsotnē.

Kā jebkuram spēlētājam, arī tiesnešiem, vai tas būtu līnijtiesnesis vai tiesnesis laukumā, visiem ir viens mērķis, sasniegt vislabākās, ja vēlaties, sauciet prestižākās sacensības savā karjerā. Nav labāku vai sliktāku sacensību, mainās tikai to dalībnieki un treneri.

Atliek tikai uzdrīkstēties!

Copyright © BADMINTON.LV
2007-2023
Mājas lapas izstrāde - WEBstyle.lv