Sākumlapa | Lapas karte
Aktualitātes
Reitings
Kalendārs
VICTOR LATVIA U17 Int.
Latvijas izlase
Gada balva
Latvijas čempionāts
Latvijas komandu čempionāti
Latvijas kauss jauniešiem
Senioru tūre
Seniori
AirBadminton
Dokumenti
Latvijas statistika
Kur spēlēt badmintonu?
Spēles noteikumi
Spēlētāji
Foto (Inbox.lv)
Bildes (arhīvs)
Noderīgas lapas
Par badmintonu
Vēsture
Mīti
Fakti
Punktu skaitīšana
Badmintona laukums
Badmintons kustībā
Sitienu veidi
Badmintona noteikumi
Skaidrojumi
Reklāma uz apģērba
Tiesnešu komisija
Treneru komisija
Atlētu komisija
Reitinga komisija
Valde
Antidopings
Shuttle Time
Badmintons 15 minūtēs
Par federāciju
Veikals
Atbalstītāji
Victor
Evelatus
Rimi Olimpiskais centrs
Citro
Abrands
Inbox.lv
Fisher
Vitamin Performance
Masterprint
Xjeans
Zelta Rieksts
SIA Ankravs
Partnerība
Latvijas Olimpiskā komiteja
Latvijas Sporta federāciju padome
Badminton Europe
BWF
Vēsture

             Pirms badmintona bija poona. Pirms poona bija jeu de volant. Vēl pirms tam bija vāles un bumbiņas spēle (no angļu valodas battledore and shuttlecock), bet vēl senāk - Ti Jian Zi. Sportam, kuru tagad pazīst kā badmintonu ir 2500 gadu sena vēsture.

             Jau aptuveni trīs gadsimtus pirms mūsu ēras, ķīnieši spēlēja Ti Jian Zi. Kādā no senajiem manuskriptiem ir minēts, ka 1122.gadā pirms mūsu ēras, Kīnā esot spēlēta spēle, izmantojot bumbiņu ar spalvām un kooka raketēm.  Nav gan skaidrs vai tieši šī spēle vēlāk kļuva par nūjas un bumbiņas spēli, kura izplatījās Ķīnā, Japānā, Indijā un Grieķijā daudzus gadsimtus vēlāk, t.i. mūsu ēras sākumā. Nūjas (vāles) bija mūsdienu rakešu priekšteči. 17. gs. sākumā vāles un bumbiņas spēle bija kļuvusi par ļoti populāru bērnu spēli. Drīz tā kļuva par iecienītu augstmaņu izklaides veidu daudzās Eiropas valstīs un ieguva nosaukumu Jeu de volant. Interesants ir arī fakts, ka visiem zināmais ceļotājs Marko Polo (1254-1324) ir stāstījis par Āzijā populāro spēli ar bumbiņu un spalvām.

             Indijā 19. gs. beigās attīstījās poona - spēle, kura bija tuvāka mūsdienu badmintonam. Uz Angliju to atveda tur dienošie britu armijas virsnieki. Ar šo spēli 1873. gadā savus viesus izklaidēja Beufordas hercogs savā lauku īpašumā Badminton House Gločesteršīrā. Šeit arī cēlies nosaukums The Badminton game. Līdz gadsimta beigām spēle saglabāja savu izsmalcinātas izklaides statusu augstākajai sabiedrībai. Tomēr šajā laikā veidojās pirmie badmintona klubi, un 1893.gadā notika pirmā klubu tikšanās pēc kuras, tika nodibināta Anglijas badmintona asociācija un izstrādāti pirmie modernā badmintona noteikumi.

             Starptautiskā badmintona federācija (IBF) tika dibināta 1934.gadā ar 9 biedriem - Angliju, Velsu, Īriju, Skotiju, Dāniju, Nīderlandi, Kanādu, Jaunzēlandi un Franciju, kurām drīz pievienojās arī Indija, Austrālija, un ASV. Pirmais lielais IBF rīkotais turnīrs bija Thomas Cup (pasaules vīriešu komandu čempionāts) 1948. gadā. Tam pievienojās citi starptautiskie turnīri: Uber Cup (sieviešu komandu čempionāts), Pasaules čempionāts, Surdiman Cup (Pasaules čempionāts jauktajām komandām), Pasaules junioru čempionāts un Pasaules Grand Prix.

           Badmintons Olimpiskajā programmā pirmoreiz tika iekļauts 1972 Minhenes Olimpiskajās spēlēs, kā demonstrētais sporta veids. Otreiz, arī tikai demontstrējumu statusā Seulā, 1988 gadā, bet pirmās olimpiskās medaļas tika izcīnītas 1992 gadā Barselonā. 1996 gadā Atlantā spēļu programmā tika iekļautas arī jauktās dubultspēles.

Copyright © BADMINTON.LV
2007-2023
Mājas lapas izstrāde - WEBstyle.lv